top of page

ПЛАН

підвищення фахової майстерності

 

Мета: підвищення ефективності уроку,  створення умов для поліпшення фізичної підготовленості учнів, їх здоров'я, підвищення зацікавленості до уроків фізичної культури.

Завдання: використання різноманітних форм і методів організації діяльності учнів на уроці, що дають змогу розкрити суб'єктивний досвід учнів;

- заохочувати учнів освоювати всі види діяльності на уроці;

- створення атмосфери зацікавленості кожного учня в роботі класу;

- стимулювання учнів до виконання фізичних вправ без страху помилитися виконати неправильно;

- оцінка діяльності учня не лише за кінцевим результатом за процесом його досягнення;

- використання на уроці дидактичного матеріалу, що дає змогу учневі вибирати найбільш значущі для нього види роботи;

- створення атмосфери на уроці для природного самовираження учня.

 

Термін реалізації роботи над темою: 2014-2019 н.р

ЗМІСТ РОБОТИ
Термін
виконання
Відмітка про виконання

Опрацювати нормативно-правові документи:

1. Опрацювання навчальних програм.

2. Опрацювання посадових інструкцій учителя фізичної культури.

3. Опрацювання інструкцій з охорони праці під час проведення уроків з легкої атлетики, гімнастики, спортивних ігор.

4. Методичні рекомендації щодо викладання фізичної культури  у 2017-2018 н.р.

1

Планування самоосвітньої діяльності у відповідності до плану науково – методичної роботи школи, графіка атестації та курсової перепідготовки вчителів.

Відвідування районних конференцій учителів.

Організація роботи по підготовці учнів до участі у олімпіадах, конкурсах, турнірах.
Участь у міських і районних методичних формах роботи.
Пройти курси підвищення кваліфікації.
Робота з методичною літературою.
Вивчення нових наукових ідей, найактуальніших педагогічних проблем у відповідності до науково – методичної проблеми школи.
Вивчення та впровадження в практику перспективного педагогічного досвіду, новітніх досягнень педагогічної, психологічної наук, нових педагогічних технологій.
Розробка уроків, посібників.
Продовжувати взаємовідвідування уроків і позакласних заходів колег з метою підвищення педагогічного рівня, майстерності.
Опрацювання педагогічної періодичної преси. Нової літератури з методики викладання предмету.
Періодично проводити самоаналіз своєї професійної діяльності.
Підвищувати рівень своєї ерудиції, правової і загальної культури.
Удосконалювати свої знання в області класичної і сучасної психології та педагогіки.
Вивчати сучасні психологічні методики.
Оволодівання новими формами, методами, прийомами навчання і виховання дітей.
Поповнення персонального сайту новими матеріалами.
Впроваджувати в навчально-виховний процес здоровʼязбережувальні технології.
Вести здоровий спосіб життя та спонукати до цього дітей.
Систематично переглядати спортивні новини та телепередачі.
Вересень
Вересень
Жовтень
Згідно плану
Згідно плану
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
Постійно
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
`16
17
18
19
20
21
Систематичні тренування з фізичної підготовки.
Постійно

Сьогодні не можна знайти жодної сфери людської діяльності, не пов'язаної з фізичною культурою, оскільки фізична культура і спорт – загальновизнані матеріальні і духовні цінності суспільства в цілому і кожної людини окремо.

Не випадково усі останні роки все частіше говориться про фізичну культуру не лише як про самостійний соціальний феномен, але і як про стійку якість особистості. Історично фізична культура складалася передусім під впливом практичних потреб суспільства в повноцінній фізичній підготовці підростаючого покоління і дорослого населення до праці. В той же час у міру становлення систем освіти і виховання фізична культура ставала базовим чинником формування рухових умінь і навичок.

Нововведення, або інновації, характерні для будь-якої професійної діяльності людини і тому природно стають предметом вивчення, аналізу і впровадження.

Інновації самі по собі не виникають, вони є результатом наукових пошуків, передового педагогічного досвіду окремих вчителів і цілих колективів. Цей процес не може бути стихійним, він потребує управління.

 

Поняття інноваційної діяльності в педагогіці

Поняття «інновація» з'явилося порівняно недавно і тепер уже міцно увійшло до педагогічного ужитку.

Тільки останнім часом з'явилося декілька визначень, близьких за сенсом, але що відрізняються своїми «відтінками»:

· процес поліпшення шляхом внесення яких-небудь нововведень;

· акт вступу чого-небудь нового: щось знову введене;

· нова ідея, метод або пристрій;

· успішне використання нових ідей;

· зміна, яка створює нові аспекти в діяльності;

· творча ідея, яка була здійснена;

· нововведення, перетворення в економічній, технічній, соціальній, педагогічній та інших галузях, пов'язане з новими ідеями, винаходами, відкриттями.

Синонімами поняття «інновація» являються слова «нововведення», «відкриття», «винахід». І хоча вони відрізняються за сенсом, у будь-якому випадку, усі ці поняття пов'язані з результатом – творчої діяльності, креативністю. В той же час, на думку фахівців, якщо креативність має на увазі висунення нових ідей, то відмітною ознакою інновації є втілення її на практиці.

Головна відмінність слова «інновація» від інших понять в тому, що вона дозволяє створити додаткову цінність, пов'язана з впровадженням. У рамках цього підходу інновація не є інновацією до того моменту, поки вона успішно не впроваджена і не дала результат.

Інновація може відноситися як до радикальних, так і поступових змін в процесах, «продуктах» праці, стратегії організації діяльності (інноваційна діяльність).

Таким чином, інновації розглядаються з різних точок зору – в «зв'язці» з технологіями, економічним розвитком, політичними питаннями, змінами в педагогічному процесі тощо. Відповідно, в науковій літературі існує різноманіття підходів до цієї теми.

Проте, можна виділити і щось загальне: інновація зазвичай розуміється як впровадження чого-небудь нового і однозначно корисного, результативного (наприклад, вступ нових механізмів, методик, техніки,  продуктів, послуг).

Інновації пов'язані з духовними потребами людини, соціальними і політичними перетвореннями, новими явищами громадського життя.

Їх поява свідчить про зростаючу потребу суспільства в новій якості життя, новій якості освіти.

До інноваційних процесів відносяться усі пов'язані з передовим досвідом, численні організаційні перетворення у сфері народної освіти, досягнення наукової думки і їх впровадження в практику. Навчально-виховний процес, що займає центральне місце в педагогіці, можна розглядати як інноваційний, оскільки його мета полягає в передачі тим, що вчиться, нових для них знань, формуванні нових властивостей особистості. Якби ми мали в розпорядженні ефективні методи вивчення і оцінки інноваційних процесів, то це дозволило б їх регулювати, посилювати практичну користь і підвищувати цілеспрямованість.

 

Інновації в системі оцінки учнів

 

Сьогодні у фізичній культурі в основному викладачі пропонують упровадження нового принципу оцінки діяльності учнів. Для теоретичних і технологічних інноваційних перетворень у фізичному вихованні значну роль грає моніторинг якості фізкультурної освіти. В процесі моніторингу аналізу були схильні наступні показники:

· рівень знань, умінь і навичок;

· відношення до здоров'я і фізичної культури особистості.

Інноваційною є система оцінки якості фізкультурної освіти. Для досягнення повної успішності, відвідуваності та підвищення активності на уроках фізичної культури використовується рейтингова (бальна) система оцінювання. Її суть зводиться до наступного: навчання за певний період (за місяць, за семестр, навчальний рік) набирає в сукупності певна кількість балів, відповідна тій або іншій оцінці його діяльності. Такий підхід в оцінюванні дійсно дозволяє грати оцінці стимулюючу роль, адекватно засвоювати вимоги, що пред'являються до учнів. На підставі розроблених критеріїв учні самі можуть об'єктивно оцінювати свої досягнення. Навчити учнів самооцінці та взаємнооцінці – важлива умова їх підготовки. Як основний критерій підсумкової оцінки успішності з дисципліни обрана відвідуваність занять, орієнтованих, передусім, на індивідуальні темпи розвитку рухових здібностей, а не на виконання усереднених навчальних нормативів. Також успішність з дисциплінивизначається і повнотою отриманих теоретичних знань, працездатністю на уроці, участю в спортивному житті.

 

Інновації на уроках фізичної культури

На уроках учні мають бути мотивовані на позитивний результат і доброзичливе відношення один до одного. Такий ефект може бути досягнутий лише при комплексному використанні усього арсеналу методів і засобів навчання, найбільш результативними з яких є – метод імітації, метод проектів, ігровий, метод регламентованої вправи, методи аналізу, порівняння, метод змагання.

На заняттях із старшими класами особливе місце відводиться силовій і загальній фізичній підготовці, яка полягає в підвищенні фізичних можливостей людського організму. Це означає, що в юнацькому організмі під впливом постійного збільшення навантаження відбувається процес пристосовності, тобто настрою усіх функціональних систем організму на роботу в максимальному режимі. Урок побудований так, щоб при високій щільності він був емоційно насичений і містив елементи гри. Учні отримують таке фізичне навантаження, яке вони здатні витримати без збитку для здоров'я. Такий результат досягається в результаті використання усього арсеналу методів: методу максимальних зусиль, методу динамічних зусиль, «ударного» методу. У кінці уроку учні отримують домашнє завдання на освоєння техніки рухів, розвиток рухових якостей, контроль за його виконанням здійснюється у кінці вивчення теми (чверті, семестру). На уроках учні вчаться правильному, в повному розумінні «культурному» виконанню рухів, що впливає не лише на власний фізичний, але і особовий розвиток учня.

На уроках застосовується спосіб кругового тренування, в основі якого лежать три методи:

Безперервно-потоковий, який полягає у виконанні завдань одного за іншим, з невеликим інтервалом часу. Цей метод сприяє комплексному розвитку рухових якостей.

Потоково-інтервальний базується на короткостроковому (20-40 с) виконанні простих за технікою вправ з мінімальним відпочинком, що сприяє розвитку загальної силової витривалості.

Інтенсивно-інтервальний використовується із зростанням рівня фізичної підготовленості.

Доцільно впроваджувати в навчальний процес комплекс загальної фізичної підготовки способом кругового тренування. На заняттях фізичною культурою учніпридбавають не лише технічні навички, але і навички організатора. З цією метою рекомендується учням самостійно готувати огляд спортивних новин за тиждень в місті, країні, світі та випускати інформаційний бюлетень «Новини спорту», розробляти комплекси загальних розвиваючих вправ для розминки, вибудовувати індивідуальну траєкторію навчання.

У учнів виховуються ті якості, які характеризують їх відношення до справи: цілеспрямованість, працьовитість, сумлінність, наполегливість, самостійність, винахідливість. Також розвиваються і обов'язкові специфічні вольові якості: рішучість і сміливість, витримка і самовладання, наполегливість і завзятість, які потрібні їм в майбутній трудовій діяльності і сприяють кар'єрному зростанню.

На уроках і позаурочній діяльності необхідно забезпечувати умови для поступового переходу від колективно-розподільних форм навчальної діяльності до її індивідуальних форм, що спираються на самостійну роботу учнів і перехід до саморегуляції та самокоррекції. З цією метою фахівцями рекомендовано застосовувати технологію «Портфоліо», яку адаптовано до дисципліни, що викладається.

bottom of page